A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Elvana Gjata

Vendlindja: Tiranë  
Jeton dhe vepron në  
Mosha: 30 Vjeç
Ditëlindja: 03 Shkurt 1987
Shenja e Horoskopit: Ujori

Këndon kryesisht: Pop

Elvana Gjata është një këngëtare shumë e njohur. Emri i Elvana Gjatës nuk është i rastësishëm në botën e muzikës dhe as thjesht për të plotësuar ndonjë nga kapriçiot e moshës. Ka qenë Migena, motra e madhe e Elvanës, ajo që e ka zbuluar si këngëtare. Ajo e ka shtyrë gjithmonë për pjesëmarrjet në konkurse dhe spektakle të ndryshme televizive. Migena ka studiuar kanto dhe për Elvanën, ajo ka qenë gjithmonë 'udhëheqësja e saj artistike'. Dy vajzat e familjes Gjata, vajzat e nënkolonelit Fatmir Gjatës, në rrugën që ato kanë nisur, kanë gjetur gjithmonë mbështetjen e veçantë të babait të tyre, që padyshhim një pjesë e suksesit të tyre i dedikohet atij. Rruga e saj artistike ka filluar që fëmijë, me debutimet e saj të para në pallatin e pionierëve. Që në pjesëmarrjen e saj të parë, në Festivalin e Zërave të Rinj, vlerësohet me çmimin e tretë, me këngën 'Të këndojmë së bashku'. Ky çmim e inkurajon edhe më tej në rrugën e saj të saponisur. Merr pjesë në spektaklin 'Kërkohet një yll', dhe në interpretimin e këngëve të Laura Pauzinit del në finale, nën shkëlqimin e një ylli të fshehur tek këngëtarja e re. E shtyrë nga i ati merr pjesë në edicionin e parë të show-t televiziv, 'Ethet e së premtes mbrëma'. Elvana, me një paraqitje të admirueshme skenike, por edhe me zërin e saj të ëmbël dhe melodioz do të fitojë simpatinë jo vetëm të stafit realizues, por edhe të publikut, i cili e ka votuar dhe e ka duartrotikur ngrohtësisht. Fati e ndjek nga mbrapa dhe ajo do të jetë një nga dhjetë finalistët e një prej spektakleve më të ndjekur në Shqipëri, ku evidentohet talenti i këngëtarëve të rinj. 'Ethet e së premtes mbrëma', më hapi dyert e suksesit, në rrugën e profesionalizmit muzikor', thotë Elvana, kur kujton momentet emocionuese nga ky spektakël , i cili ndezi dritën jeshile në rrugën e saj muzikore. Pas këtij spektakli, emri i Elvana Gjatës, nuk do të jetë më i panjohur, por do të fillojë bashkëpunimet me emra të njohur të muzikës shqiptare. Menjëherë pas 'Etheve', merr pjesë në një duet me solistin e grupit 'The Dreams' në 'Maratonën e këngës popullore' dhe arrijnë të dalin edhe në finale, ku Elvana dallohet edhe në interpretimin e këngëve popullore.

Në Dhjetor 2003, Elvana Gjata merr pjesë në Festivali i 42-të në RTSH me këngën "Prane Teje", me tekst të shkruar nga ajo vete, ku shumë shpejt do të realizojë ëndrrën e saj më të madhe.

Në Janar 2005, Elvana Gjata merr pjesë në Kënga Magjike 2004 e zhvilluar në Kosovë me këngën "Vetem Zoti E Di" në një bashkëpunim me Flori Mumajesin dhe Andy DJ. Ajo pushton majat e hit-paredeve në Kosovë dhe në Shqipëri dhe kjo bëhet një nga këngët më të dëgjuara në valët e radio 'Energy'. Një nga qëllimet e saj në këtë koncert ishte që kënga të kishte sukses në tregun muzikor dhe tani ndjehet e plotësuar dhe me fansa të shumtë.

Në Prill 2005, XXL Band merr pjesë në Top Fest 2 me këngën "Zjarri Qe Ti Ndez", në bashkëpunim me Elvana Gjata.

Në Nëntor 2005, Elvana Gjata merr pjesë në Kënga Magjike 2005 me këngën "Te Kam Xhan".

Në Prill 2007, Tingulli 3nt merr pjesë në VFM 2007 me këngën "T2", në bashkëpunim me Elvana Gjata.

Në Nëntor 2007, Elvana Gjata merr pjesë në Kënga Magjike 2007 me këngën "Ku Jeton Dashuria".

Në Maj 2008, Elvana Gjata merr pjesë në VFM 2008 me këngën "Mamës".

Në vitin 2008, Elvana Gjata publikon albumin "Mames". Këngët e albumit janë të rrymave të ndryshme, por mbizotëron rryma R&B, një nga rrymat më të preferuara nga të rinjtë. Këngët u punuan me mjeshtëri nga Flori Mumajesi, producenti artistik i albumit dhe janë të regjistruara në studiot e radios Energy, dhe Andy Dj, i cili e ka mbështetur edhe financiarisht. Në atë periudhë, Elvana vazhdonte studimet e larta në Akademinë e Arteve, dega regjisurë. Nuk do ta tradhëtojë këngën, por në këtë degë ajo mendon të kompletohet artistikisht, që në të ardhmen përveç se një regjizore e mirë, shpreson të bëhet një show-girl e famshme.

Më datë 9 Mars 2009, Elvana Gjata publikon videoklipin "Nuk Janë Më". Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Elvana Gjata merr pjesë në VFM 2009 në vitin 2009.

Në Maj 2009, Elvana Gjata merr pjesë në VFM 2009 me këngën "Vetes".

Në Dhjetor 2008, Elvana Gjata merr pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Vetes".

Më datë 14 Korrik 2009, Elvana Gjata publikon videoklipin "Hi-Tech". Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Elvana Gjata merr pjesë në VFM 2010 në vitin 2010.

Në Nëntor 2009, Elvana Gjata merr pjesë në Kënga Magjike 2009 me këngën "Dhe Zemra Ndal".

Në Dhjetor 2009, Elvana Gjata merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Turn You On".

Më datë 16 Korrik 2010, Elvana Gjata publikon videoklipin "A Ke Ti Zemër". Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Elvana Gjata merr pjesë në Zhurma Show 2010 në vitin 2010.

Më datë 5 Gusht 2010, Elvana Gjata publikon videoklipin "Ma Mani Nejen", në bashkëpunim me Fugaa. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Fugaa, ndërsa për orkestrimin u kujdes Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Elvana Gjata merr pjesë në VFM 2011 në vitin 2011.

Më datë 28 Maj 2011, Elvana Gjata publikon videoklipin "Kudo Qe Jam", në bashkëpunim me Flori. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Në Qershor 2011, Elvana Gjata merr pjesë në Top Fest 8 me këngën "Me Ty".

Në Qershor 2012, Elvana Gjata merr pjesë në VFM 2012 me këngën "Afer Dhe Larg", në bashkëpunim me Flori.

Në Tetor 2011, Elvana Gjata merr pjesë në Zhurma Show 2011 me këngën "Afer Dhe Larg", në bashkëpunim me Flori.

Në vitin 2011, Elvana Gjata publikon albumin "Afer Dhe Larg".

Më datë 15 Dhjetor 2012, Klan Kosova & Friends publikojnë videoklipin "Ne Kemi Një Vend".

Në Qershor 2013, Elvana Gjata merr pjesë në SVFM 2013 me këngën "Beso", në bashkëpunim me 2po2.

Në Tetor 2013, Elvana Gjata merr pjesë në Zhurma Show 2013 me këngën "Beso", në bashkëpunim me 2po2.

Më datë 4 Qershor 2014, Elvana Gjata publikon videoklipin "Je Ti (Digitalb)".

Më datë 19 Qershor 2014, Elvana Gjata publikon videoklipin "Disco Disco", në bashkëpunim me KAOS. Me këtë këngë, Elvana Gjata merr pjesë në SVFM 2014 në vitin 2014.

Më datë 20 Qershor 2014, Elvana Gjata publikon videoklipin "Fake". Muzika e këngës u punua nga Threedots, teksti u shkrua nga Threedots, ndërsa për orkestrimin u kujdes Threedots. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 11 Korrik 2014, Elvana Gjata publikon videoklipin "Puthe". Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Threedots. Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Elvana Gjata merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Më datë 4 Nëntor 2014, Elvana Gjata publikon videoklipin "Puthe (Vicky Remix)".

Më datë 14 Nëntor 2014, Elvana Gjata publikon videoklipin "1990", në bashkëpunim me Mc Kresha. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Threedots. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 20 Nëntor 2014, Elvana Gjata publikon videoklipin "Beso (Remix)", në bashkëpunim me 2po2 & Andy Gramm.

Më datë 19 Mars 2015, Elvana Gjata publikon videoklipin "Kuq E Zi Je Ti", në bashkëpunim me Flori. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Threedots. Videoklipi u prodhua nga Triangle.

Më datë 14 Korrik 2015, Elvana Gjata publikon videoklipin "Love Me", në bashkëpunim me Bruno. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Threedots. Me këtë këngë, Elvana Gjata u paraqit në këto festivale: Top Music Awards 2016 (2016), Zhurma Show 2015 (2015).

Më datë 1 Korrik 2016, Elvana Gjata publikon videoklipin "Njesoj". Me këtë këngë, Elvana Gjata merr pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 24 Tetor 2016, Elvana Gjata publikon videoklipin "Lejla", në bashkëpunim me Capital T & 2po2. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi, Capital T, 2po2. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 14 Qershor 2017, Elvana Gjata publikon videoklipin "Forever Is Over".

Më datë 6 Janar 2018, Elvana Gjata publikon videoklipin "Forever Is Over (Acoustic)".

» Dërgo Korrigjime »

Punuan Biografinë:  ALDOooo    Valza0011  

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.5 / Votuan:  1025

  • Elvana Gjata ka këto rrjete sociale:


Më shumë artikuj nga Elvana Gjata »
teksteshqip.com © 2007 - 2018