A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Gold AG

Cameria ➡ Cameria

 Shqip ➡  Anglisht
Nuk ka akoma asnjë votë

Përkthe Një Këngë »

Më Shumë Përkthime »


Cameria

Vallë a jam shqiptar a I perkas un ksaj treve
Tqoj tfala nÇameri o vlla pi Presheve
Mos deksha pa e pa ket Shqipni tbashkume
Bashk na rriti nana dyt ni sofer tshtrume
Mos mprek nkufi e nhistori mos mperdhos
Mu mqujn Iliri jom Dodon e Molos
Shtrina nveriperendim diku larg ka Greqia
Mos mkallxo kush jom se I di rrojt e mia
Ktu m'lindi nana e ktu e msova alfabetin
Me prejardhje Pellazge e Ther Port ma qujn mbretin
Jom Hasan Tasin si Pirro e Boçari
Mthon Çelo Mezani e trim si Lul Çapari
Oj Çameri pse athu na mete onderr
Na pushtoj Greqia gjat konferences nLonder
Na I muren tokat e na coptun ata barbar
Po mpyt Çameria pse mharrut more shqiptar.

Friken nuk ta kam se shqiptar un jam
Prap do tvi tek ti me prit moj Çameri.

Permi 30.000 nÇameri jetum o vlla
Dhunun e shkatrrun kejt mi tok qa kan pa
Fmit ndjep mi ke vra o ti grek tkom armik
Kurr sta fali kohen e spastrimit etnik
Jom nga Filati nga Parga e Margellica
Qohu oj Prevez thrret Janina e Gumenica
Deshten me m’asimilu qe edhe shqipen me harru
Me mijra shqiptar mi kan djeg e masakru
O fashist helenas nuk njoh krajl e as mbret
Mkan fal Zoti shqiptar e s'mbes minoritet
Krejt mi kan mar vlla po tash ma u bo boll
Do tkthehem n'Çameri se nuk vdes n’Anadoll
O shovinist grek nuk mbes per ty ma loder
E kom rreshtin ushtar pi Shkupi deri nShkoder
Dua tja kujtoj se sjam grek as italiano
Ik pirdhu nga Shqiperia shkerdhata Bolano.

Friken nuk ta kam se shqiptar un jam
Prap do tvi tek ti me prit moj Çameri.

Nuk jom tradhtar se shqiptar mu um qujn
As grekt me shkije kurr etjen nuk ma shujn
Se atje po mkalben eshtrat e stergjyshit
Mpret Molla Kuqe dej te mesi Nishit
Mjaft ma me vrasje hej leni kto marrzia
E bashkume si dikur bashk na don Shqipnia
Askujt mos ti sherbejm nket jet veq se Zotit
Plum ti japin sllavit e fund ti japim lotit
Po m'thrret veni jem e sdi se qka o frika
Nuk njoh Parapotume,Trikoforo e Perdhika
Italian e grek at cop toke mos ma prek
Se askuj nuk ja fali e as nuk e shes me lek
Le t'dridhet bullgari shkau e maqedoni
Sja fali Janaqit e le tem ruhet Spiridoni
Pritem Çameri se do tvi e tbi martir
Ti kallxoj qe ende quhem vlla pellazgo-ilir.

Friken nuk ta kam se shqiptar un jam
Prap do tvi tek ti me prit moj Çameri.


Cameria

Am I Albanian, do I belong to this land?
I send my greetings from Presheva to you my brother in Cameria
Shall I never die without seeing Albania united
Our mum raised us together, eating from the same table.
Don't touch my border, and don't pollute my history
They call me Illyrian, I am Dodon and Molossian
I'm located in the northwest, somewhere far from Greece
Don't tell me who I am, because I know my own roots.
My mum gave birth to me here, and here I learned the alphabet
With Pelasgian ancestry, my king is called Therport
I am Hasan Tahsini like Phyrro and Boçari
They call me Çelo Mezani, brave like Lul Çapari
Oh Cameria, why did you remain a dream?
Greece occupied you, during the conference in London
Those barbarians took our lands, and they separated us
Cameria is asking: Albanians, why did you forget me?

I am not afraid, 'cause I am Albanian
I will come back to you, wait for me Cameria.

Over 30,000 of us lived in Cameria, oh brother
They raped and destroyed everything in their sight
They killed my children in cradle, Greek you are my enemy
I will never forgive the ethnic cleansing.
I am from Filati, Parga and Margellica
Wake up Preveza, Ioninna and Igoumenitsa are calling you.
They wanted to assimilate me, to make me forget Albanian
They burned and massacred thousands of Albanians
Oh Hellenic fascist, I know no ruler or king
God made me Albanian and I won't remain a minority
They took everything from me, but now it is over
I will come back to Cameria, I won't die in Anatolia
Oh Greek chauvinist I will not be your toy
The row of my soldiers begins in Skopje and ends in Shkodra
I will remind you, that I'm no Greek or Italian
Fuck off from Albania you faggot Bolano.

I am not afraid, 'cause I am Albanian
I will come back to you, wait for me Cameria.

I am no traitor because they call me Albanian
The Greeks and Serbs will not extinguish my thirst
Because the bones of my grandfather are resting there
Molla e Kuqe waits for me in the middle of Nish
Enough with killing leave these idiocies behind
Albania wants us to be united like before
Let us serve nobody in this life other than God
Give the bullet to the slav and end the tears
My land is calling me and I don't know what fear is
I know no Parapotume,Trikoforo and Perdhika
Italian and Greek, don't touch that piece of land
Because I do not gift it and I do not sell it for money
Let the Bulgarian, Macedonian and Serb shake
I do not forgive Janaq and let Spiridon be afraid of me
Wait for me Cameria, I will come and fall in battle for you
To show them that I am still Illyrian and Pelasgian.

I am not afraid, 'cause I am Albanian
I will come back to you, wait for me Cameria.

Korrigjo Përkthimin
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019