Më mbaj mend (për 1 muaj)

Grupi Lira

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.1 / Votuan:  99
  • Vendlindja:
  •  
BIOGRAFIA: Grupi Lira është një grup artistësh i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore korçare. Kori "LIRA"... krenaria Korcare... Kori "LIRA"... ky emer kaq i vjeter permban ne vetvete thesarin e kengeve te qytetit te Korces duke u bere simboli i kenges qytetare korcare. Kori "Lira" eshte formuar rreth viteve 1917 -- 1922 si vazhdimesi e formacioneve instrumentale -- korale dhe e grupeve te asaj kohe "Djelmeria Korcare", "Kori i ushtrise". Ne shtypin e kohes thuhet se koncertin e pare e ky grup koral e dha bashke me banden "Vatra" ne pales...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë KomentVolumi 1

Volumi Ii

Grupi Karakteristik I Korçës


    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »

Artistë Të Ngjashëm:

The Dreams

Qelbanix

2die4

Djemte E Detit

Ritfolk

Yjet E Panjohur

Grupi Tepelenes

Thunder Way

2Farm

Produkt 28

Tags: Grupi Lira, Lira, Kori Lira, Lyra, Grupi Karakteristik I Korces


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet