Leonora Jakupi
Leonora Jakupi
Leonora Jakupi
  • Vendlindja:
  • Skenderaj
  • Jeton në
  • Kosovë
  • Mosha:
  • 45 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 3 Mars 1979
  • Horoskopi:
  • ♓ Peshqit
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Leonora Jakupi është këngëtare shumë e njohur. Një ndër këngëtaret më të njohura, dhe me te bukura dhe preferuara në trojet shqiptare. Karriera e Leonorës ka filluar në moshën 15 vjeçare ku ka kënduar për herë të parë në festivalin "Zëri i Drenicës". Kënga e parë ishte "Dallëndyshe dhe bukuroshe". Ka marr pjesë edhe në festivale të tjera si për shembull Festivali në Radio dhe Televizionin Shqiptar. Albumet e Leonorës përmbajnë muzikë të rrymave të ndryshme. Albumet e fundit përmbajnë këngë pop të inspiruar nga muzika turke. Ndër kënget më të njohura dhe të dashura të Leonorës është ”A vritet pafajësia”. Kjo këngë doli gjatë luftës së Kosovës dhe ka për temë luftën dhe armikut serb ndaj shqiptarëve. Leonora ja dedikoj këtë këngë babait të saj që ishte pjesëtar i UÇK dhe vdiq gjatë luftës. Pas luftës Leonora u shpërngul ne Skenderaj dhe u vendos në Prishtinë, ku edhe banon sot me nënën, motrën dhe vëllanë.
Në vitin 2003 ne xhirimet e Zico Company Leonora kishte nje konflikt me kolegen e saj Adelina Ismajli. Leonora e denoncoi në polici Adelinën, dhe prokuroria vendosi që ta hedh poshtë çështjen. Konflikti fizik mes Leonorës dhe Adelinës edhe u politizua; gazeta "Epoka e Re", e afërt me PDK, vendosi që ti besonte versionit të Leonorës për atë se çka kishte ndodhur, ndërsa gazeta "Bota Sot", e afërt me LDK-n bëri vendim të kundërt, i besoi versionit të Adelina Ismajlit. Në programin ”Përralla me tupan” në Radio Televizionin e Kosovës më datën 01 shkurt 2007, Leonora Jakupi deklaroi se do të mund të pajtohej me Adelina Ismajlin, vetëm nëse ajo i kërkon Leonorës falje publikisht. Disa herë në intervista është ankuar se Ministria për Kulturën e Kosovës po bën pak për mbrojtën e të drejtave autoriale të këngëtarëve nga Kosova dhe luftimin e piraterisë. Ka marr pjesë disa herë në koncerte bamirëse, si në koncertin për grumbullimin e mjeteve financiare për lirimin e Fatmir Limaj.

Në Dhjetor 1996, Leonora Jakupi merr pjesë në Festivali i 35-të në RTSH me këngën "I Falem Dashurise".

Në vitin 1997, Leonora Jakupi publikon albumin "Egersira Qe Vret".

Në Dhjetor 1998, Leonora Jakupi merr pjesë në Festivali i 37-të në RTSH me këngën "S'ta Lë Kosovën".

Në vitin 2001, Leonora Jakupi merr pjesë në Polifest 2001 me këngën "Ne Zemer Te Me Ndjesh".

Në vitin 2002, Leonora Jakupi publikon albumin "Sahara / Kaperrolle (Album I Dyfishte)".

Në Qershor 2002, Leonora Jakupi merr pjesë në PoliFest 2002 me këngën "Sonte Mos Ik", kompozuar nga Alfred Kaçinari.

Në Qershor 2003, Leonora Jakupi merr pjesë në VFM 2003 me këngën "Sahara".

Në Dhjetor 2004, Leonora Jakupi merr pjesë në Zhurma Show 2004 me këngën "Ti Nuk Egsiston".

Në vitin 2003, Leonora Jakupi publikon albumin "Krejt Ndryshe".

Në vitin 2004, Leonora Jakupi publikon albumin "Hite Te Zgjedhura".

Në Qershor 2005, Leonora Jakupi merr pjesë në VFM 2005 me këngën "As Mos Provo".

Në Qershor 2006, Leonora Jakupi merr pjesë në VFM 2006 me këngën "Ende Te Dua".

Në Dhjetor 2005, Leonora Jakupi merr pjesë në Zhurma Show 2005 me këngën "Ende Te Dua".

Në vitin 2005, Leonora Jakupi publikon albumin "Leonora".

Në Prill 2007, Leonora Jakupi merr pjesë në VFM 2007 me këngën "Zemra Prap Te Kerkon".

Në vitin 2006, Leonora Jakupi publikon albumin "Zemra Te Kerkon".

Në Nëntor 2007, Leonora Jakupi merr pjesë në Kënga Magjike 2007 me këngën "Nje Here Ne Jete".

Në Maj 2010, Leonora Jakupi merr pjesë në VFM 2010 me këngën "Ky Eshte Fundi".

Në Dhjetor 2009, Leonora Jakupi merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Ky Eshte Fundi".

Në Qershor 2010, Leonora Jakupi merr pjesë në Polifest 2010 me këngën "Do Doja Te T'perqafoja".

Në Maj 2010, Leonora Jakupi merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 9 me këngën "Puthja Jote (All I Need Is Love)".

Në Maj 2011, Leonora Jakupi merr pjesë në VFM 2011 me këngën "Koha S'na Fal", ku fitoi çmimin "Staylingu Me I Mire". Ajo ia dedikoi çmimin stilistit njëkohsisht dhe shokut te saj Valdrin Sahitit.

Në Qershor 2011, Leonora Jakupi merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 me këngën "Koha S'na Fal". Leonora i bëri kësaj kënge një klip të punuar me foto produktesh dhe si zakonisht per veshjen e Leonores u perkujdes Valdrin Sahiti ndersa per grimin Sellma.

Në Qershor 2011, Leonora Jakupi merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 me këngën "I Harruar".

Në Nëntor 2011, Leonora Jakupi merr pjesë në Kënga Magjike 2011 me këngën "Kenge E Pa Kenduar".

Në Qershor 2012, Leonora Jakupi merr pjesë në VFM 2012 me këngën "Iluzion".

Në Tetor 2011, Leonora Jakupi merr pjesë në Zhurma Show 2011 me këngën "Iluzion".

Në Qershor 2012, Leonora Jakupi merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 me këngën "Iluzion".

Më datë 8 Tetor 2012, Leonora Jakupi publikon videoklipin "Te Falem Ty Kosovë".

Më datë 28 Shkurt 2013, RTV21 Stars publikon videoklipin "Vendi Im".

Në Tetor 2013, Leonora Jakupi merr pjesë në Zhurma Show 2013 me këngën "S'e Ndaloj".

Më datë 5 Prill 2014, Leonora Jakupi publikon videoklipin "Vajza E Kojshisë". Muzika e këngës u punua nga Armend Regjepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Big Bang. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Leonora Jakupi u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2014 (2014), Netët E Klipit Shqiptar 13 (2014), SVFM 2014 (2014).

Më datë 7 Qershor 2014, Leonora Jakupi publikon videoklipin "Ma Ngat". Muzika e këngës u punua nga Getoar Selimi, teksti u shkrua nga Getoar Selimi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Shkumbin Nebihu. Me këtë këngë, Leonora Jakupi merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Më datë 19 Gusht 2014, Neki Emra & Leonora Jakupi publikojnë videoklipin "Çift Ty Dua Të Kem". Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga Mithat Sadiku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Neki Emra & Leonora Jakupi marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Më datë 15 Shkurt 2016, Leonora Jakupi publikon videoklipin "Pushkë E çifteli", në bashkëpunim me Gold AG.

Më datë 13 Gusht 2016, Leonora Jakupi publikon videoklipin "Diamant". Muzika e këngës u punua nga Alfred Sula, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alfred Sula. Me këtë këngë, Leonora Jakupi merr pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 1 Tetor 2016, Leonora Jakupi publikon videoklipin "Te Kam Jete".

Më datë 7 Maj 2017, Leonora Jakupi publikon videoklipin "Pa Asnje Dyshim". Muzika e këngës u punua nga Alfred Sula, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi. Me këtë këngë, Leonora Jakupi merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 12 Korrik 2019, Leonora Jakupi publikon videoklipin "A M'Ke Harru". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, ndërsa teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 10 Dhjetor 2021, Leonora Jakupi publikon videoklipin "Amël". Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Fatjon Miftari & Yll Limani.

Më datë 10 Dhjetor 2021, Leonora Jakupi publikon videoklipin "A Kaloi". Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Fatjon Miftari & Yll Limani.

Më datë 10 Dhjetor 2021, Leonora Jakupi publikon videoklipin "Dashnia Jeme". Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Fatjon Miftari & Yll Limani.

Më datë 10 Dhjetor 2021, Leonora Jakupi publikon videoklipin "Hajde Nxima". Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Fatjon Miftari & Yll Limani.

Më datë 10 Dhjetor 2021, Leonora Jakupi publikon videoklipin "Centin E Fundit". Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Fatjon Miftari & Yll Limani.

Në vitin 2021, Leonora Jakupi publikon albumin "Amël (Ep)".

Më datë 13 Shkurt 2022, Leonora Jakupi publikon videoklipin "Komandant". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Avni Qahili. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 16 Shkurt 2022, Leonora Jakupi publikon videoklipin "Liria Ka Emer". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Avni Qahili.

Në Maj 2022, Leonora Jakupi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 22 me këngën "A Kaloi".

Më datë 29 Korrik 2022, Asim Gashi publikon videoklipin "M'syshi", në bashkëpunim me Leonora Jakupin. Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Shpeta Sound, ndërsa tekstin e shkroi Fatmir Muja. Videoklipi u prodhua nga kompania Urban Graphics.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: leonitaaa leonitaaa   Laaddaa Laaddaa  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Leonora Jakupi »

Komente 93