Më mbaj mend (për 1 muaj)

Odhise K. Grillo

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  59
(1932-2003)  
  • Emri i Vërtetë:
  • Odhise Grillo
  • Vendlindja:
  • Vuno (Himarë) 
BIOGRAFIA: Odhise K. Grillo është një shkrimtar shumë i njohur. Odhise Grillo lindi në vitin 1932 në Vuno të Himarës dhe vdiq në Tiranë më 24 shtator të vitit 2003. Grillo ishte një shkrimtar i njohur shqiptar, i cili dha një kontribut të madh për letërsinë shqiptare. Ai studioi gjuhën dhe letërsinë shqipe në Universitetin e Tiranës në vitin 1962. Shkrimtarit bashkëkohor të letërsisë për fëmije Odhise Grillo ju dha medalja "2000 Milenium" e institutit biografik ndërkombëtar të Amerikës (ABI). Medalja është...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

2 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

1

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY


Autorë Të Ngjashëm:

Fatos Arapi

Petro Nini Luarasi

Bardhyl Londo

Arben Duka

Petro Marko

Gjergj Fishta

Asdreni

Mitrush Kuteli

Pjetër Bogdani

Lasgush Poradeci

Tags: Odhise K. Grillo, Odhise Grillo, Odise Grillo


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet