Piro Sulioti
Piro Sulioti

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1924-2011)

  • Ndërroi jetë më:
  • 24-12-2011
  • Vendlindja:
  • KorçëBiografia

BIOGRAFIA: Piro Sulioti është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore korçare. Lindi në Korçë më 7 Shtator 1924. Stimujt e parë muzikor i mori nga babai i tij, i cili i binte fizarmonikës, ndërsa më vonë në moshën 7 vjecare duk kënduar me gjyshin e tij në Kishë, filloi të shprehte dashurinë e tij për këngën. Në moshën 12-13 vjec ishte hera e parë kur Piro këndoi para një publiku të gjerë në një koncert të hapur i organizuar prej Kristo Konos. [1]U zbulua si talent në mënyrë të rastësishme nga kompozitori i mirënjohur Kristo...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje💿 Albume
Komente 0