Më mbaj mend (për 1 muaj)

Qemal Kertusha

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  33
  • Vendlindja:
  • Durrës 
  • Mosha:
  • 88 Vjeç
  • Shenja e Horoskopit:
  • Akrepi ♏
BIOGRAFIA: Qemal Kertusha është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë. Qemal Kertusha përfshihet në lëvizjen amatore artistike të qytetit qysh në vitin 1946. Në vitin 1948 është pjesëmarrës i filarmonisë shqiptare në Tiranë. Në vitin 1951 pjesëtar i ansamblit të ushtrisë. Pasi kryen shkollën e mesme në vendlindje,në periudhën 1951 – 53 studion për kanto me padagoge Artisten e Popullit Marie Kraja. Kthehet në qytetin e lindjes dhe inkuadrohet si aktor në teatrin “A.Moisiu”. Me krijimin e estradës profesioniste kalon ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

1 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »

Artistë Të Ngjashëm:

Dorian Nini

David Tukiçi

Tonin Tershana

Gëzim Çela

Sherif Merdani

Leonard Bombaj

Zija Saraçi

Françesk Radi

Kujtim Prodani

Dashnor Diko

Tags: Qemal Kertusha


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet