Më mbaj mend (për 1 muaj)

Shaqir Cërvadiku & Mahmut Ferati - Këngë Për Sherif Dervishin Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3

Moj Nana Shqipni, moj kala vigane
Se c'ju kputen vargjet sot kangës dibrane
Teli e çiftelisë zanin se ç'e prishi
Randë e mori lajmen, shkoj Sherif Dervishi

Loti sikur shi, nisi pika pika
Mbledhi kënga shqipe ku i ke djem e çika
Ku jan tokat tona, ku i kem djep e varre
Për Sherif Dervishin me çajt nuk është marre

Çani se na iku pa i dalë rrudhat n'ballë
Na e la çiftelinë një kujtim plotë mall
Me u qu i madh e i vogël, zotit me iu lutë
S'lenë ma aj za ëmbël, s'lenë aj za i butë

Pa këngët e tij qysh me metë miqësia
Për ty Vesel Shehun po e djeg merzia
Pa këngë të gurbetit, pa këngë t'sofrës t'bukës
Pa këngë t'zanav t'malit, pa këngë të Oso Kukës

Çou Sherif Dervishi, çou e hajde knena
T'pret kënga dibrane, t'presin sofra e skena
E di së nuk çohesh, veç po lutna kot
E di së nuk çohesh po zemra po m'thot

Tuj knu vëlla për ty, po m'ngrin gjaku n'deje
Të pret Aziz Ndreu çë shkoj para teje
Heu Sherif Dervishi, tash pusho i qetë
Ti dhe kënga jote, s'harrohen për jetë


Ky tekst u dërgua nga  MergimMorina96

Shaqir Cërvadiku & Mahmut Ferati - Këngë Për Sherif Dervishin
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Këngë Për Sherif Dervishin".
3. Video është e këngës "Këngë Për Sherif Dervishin", por nuk këndohet nga Shaqir Cërvadiku & Mahmut Ferati.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Shaqir Cërvadiku:


Komente 0