A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Tefta Tashko Koço

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  61
(1910-1947)  
  • Vendlindja:
  • Faiyum 
BIOGRAFIA: Tefta Tashko Koço është një këngëtare shumë e njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë dhe klasike. Tefta ishte vajza e patriotit të shquar shqiptar nga Frashëri i Përmetit, Thanas Tashkos i cili prej vitit 1910 qe vendosur familjarisht në Egjipt. Me vdekjen e Thanas Tashkos më 1915, familja e tij kthehet në Korçë në vitin 1921. Në Korçë kemi aktivizimet e para të Teftës si këngëtare dhe data 26 Qershor 1926 mbahet si koncerti i saj i parë në publik. Në Shtator të vitit 1927, Tefta me gjithë familjen vendosen në Montpellier, Francë, ku ajo fill...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare

Këngë Lirike Qytetare Shqiptare Dhe Repertor Klasik (2005)

Tefta Tashko Koco


» Dërgo Një Këngë »


Artistë Të Ngjashëm:

Inva Mula

Marie Kraja

Irini Qirjako

Gjyste Vulaj

Anita Bitri

Liliana Kondakçi

Alberie Hadergjonaj

Adelina Ismaili

Vaçe Zela

Irma Libohova


Tags: Tefta Tashko Koço, Tefta Tashko, Tefta Tashko Koco

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019