TEKSTESHQIP

Vaçe Zela
Mesnate…
Lyrics

Mesi i nates mbi ne ra ja tani sa kaloi.
Qetesi,.. qetesi
Qyteti fle edhe rruget dhe njerezit ngado.
Flene e shlodhen.

Prane e prane ne ecim te heshtur te dy…
Si n’takimin e pare…
Je sonte e mahnitshme ashtu
Si n’takimin e pare,
Dhe me thua:
Dashuria eshte si enderr,
Si kange e re,
Tek njerezit hyn,
Dhe kurre s’mbaron.

Ref.
Se cdo njeri nje enderr t'veten ka,
Dhe mban e ushqen nje dashuri
Ne shpirtin e tij te thelle,
Oh dashuri e bardhe, e imja e bardhe,
Mes endrrash ti tani qendron,
Mes dashurish pa fund…,

Mesi i nates mbi ne ja tani sa kaloi,
Dashuri, dashuri...
Me me fytyren e vogel, me syte
Ku po rrjedh vet kjo nate e ngrohte vjeshte.

Ti tani vjen e kryet ne kraharor me mbeshtet..
Dhe ashtu si fle ti,
Me zerat e jetes se re, qe ngado na rrethon,
Po me thua:
Dashuria eshte si kenga
Dhe do ajo
Gjithe boten sot
N’krah te pushtoje.

Se cdo njeri nje enderr t'veten ka,
Dhe mban e ushqen nje dashuri
Ne shpirtin e tij te thelle,
Oh dashuri e bardhe, e imja e bardhe,
Mes endrrash ti tani qendon,
Mes dashurish pa fund…,

Mesi i nates mbi ne ja tani sa kaloi,...sa kaloi

DËRGOI: