TEKSTESHQIP
VFM 2009
Të gjitha spotet e publikuara prej datës 20 Prill 2008 deri më 16 Prill 2009 hyn në konkurencë për shpërblime të VFM`09!

Të ftuar në juri ishin produksionet : Pixels, Entermedia, Video - Art, Pulla, Puntor't Social, Aleksandar, Tomato Production pastaj të gjitha TV nacionale sikurse edhe TV Dukagjini.

Juria e VFM`09 është e përbërë nga:

Kryetar jurie: Agon Myftari, Regjisor.
- Albba Morina - KTV
- Erleta Hoti - RTK
- Astrit Idrizi - RTV 21
- Gezim Avdiu - Pixels
- Granit Limani - Entermedia
- Jetmir Grezda - Pulla
- Petrit Domi - Puntor't Social

Spotet të cilat kanë hyrë në konkurencën e VFM`09, sipas kategorive, janë nominuar:

Video Spoti më i mirë
1. Alban Skendraj - Larg dhe afër
2. Troja - Amaneti i Clownit
3. Elvana Gjata - Nuk janë më
4. Shpat Deda - A thu?

Video Spoti më i mirë në konkurrencën e Meshkujve
1. Alban Skenderaj - Një herë në jetë
2. Shpat Deda - A thu?
3. Fatos Kryeziu - Gjithçka që është e mirë ka fund
4. Korab Jetishi - Kamarjerja

Video Spoti më i mirë në konkurrencën e Femrave
1. Elvana Gjata - Nuk janë më
2. Malda Susuri - Vetëm Shko
3. Hana Cakuli - Simbol
4. Jehona Sopi - Marramendja

Video Spoti më i mirë në konkurrencën e Grupeve
1. Troja - Amaneti i Clownit
2. Tingulli i 3nt ft. Soni - Më merr
3. Kaos - Ktu jom
4. NRG Band - Urgjentisht

Video Spoti më i mirë në konkurrencën Best New Artist
1. Shpat Deda - Ëndëroj
2. Rron KRZ - Çelsi
3. Afërdita Dreshaj - Nëse je burrë
4. Rron Rexhi - Zoti është i madh

Video Spoti më i mirë i zhanrit i Pop Folk
1. Mihrije Braha - Ti nuk je shtëpija ime
2. Sinani ft. Nora - Pa fat
3. Gili - Keq e më keq
4. Big Mama - E ku rafsha mos u vrafsha

Video Spoti mëi mirë i zhanrit POP
1. Elvana Gjata - Vetës
2. Hana Cakuli - Simbol
3. Jehona Sopi - Marramendja
4. Adelina Tahiri - Vuaj

Video Spoti më i mirë i zhanrit Rap Hip-Hop
1. Da Ghost - Kceni kr8
2. Dj. Blunt ft.Real 1 & Mc Kresha - Classy
3. Tingulli i 3nt & Soni - Më merr
4. Kaos - Ktu jom

Video Spoti më i mirë i zhanrit Rock
1. Troja - Amaneti i Clownit
2. Alban Skenderaj - Larg dhe Afër
3. Fatos Kryeziu - Gjithçka që është e mirë ka fund
4. Gremzat - Hapat

Video Spoti më i mirë në konkurrëncën RnB
1. NRG Band - Nina
2. Blero ft Skillz,Kaos,Mc Kresha,Lyrical Son,F-Kay-La vida Loca(Rmx)
3. Capital T ft. 2 PO 2 & Duffy - Shumë Nalt
4. Nora Istrefi - Another world

Video Spoti me Regjinë më të mirë
1. Da Ghost - Kceni Kr8
2. Shpat Deda - A thu?
3. Elvana Gjata - Nuk janë më
4. Malda Susuri - Vetëm shko

Video Spoti me Montazhin më të mirë
1. Albi Nako - Dashurisë
2. Elvana Gjata - Nuk janë më
3. Shpat Deda - A thu?
4. Skillz - Wuuu, ca po shoh

Video Spoti me Postproduksionin më të mirë
1. Da Ghost - Kceni Kr8
2. Elvana Gjata - Nuk janë më
3. Blero ft Skillz, Kaos,Mc Kresha,Lyrical Son,F-Kay-La Vida Loca(mx)
4. Malda Susuri - Vetëm Shko

Video Spoti më kamerën më të mirë
1. Troja - Amaneti i Clownit
2. Alban Skenderaj - Larg dhe afër
3. Hana Cakuli - Simbol
4. Afërdita Dreshaj - Nëse je burrë

Video Spoti me Styling më të mirë
1. Hana Cakuli - Simbol
2. Jehona Sopi - Marramendja
3. Gili - O sa budallë
4. Mihrije Braha - Ti nuk je shtëpija ime

Video Spoti me Performancen më të mirë
1. Alban Skenderaj - Larg dhe afër
2. Albi Nako - Dashurisë
3. NRG Band - Urgjentisht
4. Genta Ismajli - Një herë në vitÇMIMET E FITUARA NË VIDEOFESTI MUZIKOR 2009:

BEST ROCK - Troja ("Amaneti i Clownit")
BEST HIP HOP - Da Ghost ("Kceni Kr8")
BEST NEW ARTIST - Shpat Deda ("Enderroj")
BEST POSTPRODUCTION - Da Ghost ("Kceni Kr8")
BEST PERFORMANCE - NRG Band ("Ugjentisht")
BEST MALE - Alban Skenderaj ("Nje here ne jete")
BEST DIRECTOR - Shpat Deda ("A thu")
BEST STYLING - Hana Cakuli ("Simbol")
BEST MONTAGE - Skillz ("Wu c'a po shoh")
BEST GROUP - Troja ("Amaneti i Clownit")
BEST CAMERA - Alban Skenderaj ("Larg dhe afer")
BEST RNB - NRG Band ("Nina")
BEST FEMALE - Elvana Gjata ("Nuk jane me")
BEST POP - Hana Cakuli ("Simbol")
BEST POP FOLK - Mihrije Braha ("Ti nuk je shtepia ime")
CMIMI I PUBLIKUT - Troja ("Amaneti i Clownit")
BEST PROMOTION - Capital T ft.2po2&Duffy ("Shume nalt")
BEST ALL - Alban Skenderaj ("Larg dhe afer")
VFM 2009 (Tekste & Video)
Image 115427
Image 115310
  • VFM 2009
  • Viti: 2009
  • 12/05/2009 - 12/05/2009
  • Salla e Teatrit Kombetar, PRISHTINE
  • Prezantuesit: Gresa Pallaska
  • TV: KTV
  • Radio: Radio Dukagjni