Më mbaj mend (për 1 muaj)

Zhuliana Jorganxhi
Krijime letrare (2)
Biografia
Foto (1)
Komente (0)

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  191
  • Vendlindja:
  • Korçë 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Itali 
  • Mosha:
  • 76 Vjeç
BIOGRAFIA: Zhuliana Jorganxhi është një poete dhe autore këngësh shumë e njohur. Zhuliana Jorganxhi, lindi në në vitin 1946, është shkrimtare shqiptare. Zhuliana Jorganxhi lindi në një familje me tradita muzikore. Është një nga katër fëmijët e këngëtarit veteran "Artistit të Merituar" Gaqo Jorganxhi, që për 65 vjet këndoi pa rreshtur si solist dhe në grupin e mirënjohur të këngëve karakteristike korçare "LIRA". Mësimet e para dhe ato të mesme i mbaroi në qytetin e lindjes më 1964. Më vonë ndoqi studimet e larta në Univers...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment

    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo një poezi »

Tags: Xhuliana Jorganxhi

Komente 0