A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Audio

Ilir Shaqiri - Pocari


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  110

Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

01/12/2001

2001-12-01T00:00:00

Këngë e albumit:

"Këngët E Përndritjes"
Vajta në Stamboll
të bëj pazar
dhe për kujtim të blej një vazo balte,
- Paqe dhe selam, ustah poçar
dhe vazon më të mirë
per mua nje e pate.

Vazoja nga dora se ç'më ra
dhe m'u bë njëzet e pesë copë
m'erdhi rrotull deti Marmara
dhe dyqani turk m'u hap si gropë...

Pa me shau poçari rëndë turqisht,
unë shqip ja ktheva n'men i rash
për çudi, poçari nuk u ligsht
veç dy pika lot në sy ja pashë.

Mos u çmend ky turk,ky tradhëtar
unë e shaj e ai me duar më qafë
vazo tjetër mori në dyqan
dhe më tha: Më shaj pash besën prapë

Pshëretiu dhe un tha jam shqiptar
shqip vëlla të shamë edhe një herë,
fjala shqipe s'blihet në pazar,
në dyqan ka kohë që s'e kam ndjerë...

Vazoja nga dora se ç'më ra
dhe m'u bë njëzet e pesë copë
m'erdhi rrotull deti Marmara
dhe dyqani turk m'u hap si gropë...

Pa me shau poçari rëndë turqisht,
unë shqip ja ktheva n'men i rash
për çudi, poçari nuk u ligsht
veç dy pika lot në sy ja pashë.

Mos u çmend ky turk, ky gjeratar
unë e shaj e ai me duar më qafë
vazo tjetër mori në dyqan
dhe më tha: Më shaj, pash besën, prapë.

Se edhe ti dhe un tha jam shqiptar
shqip vëlla ti shamë edhe një herë,
fjala shqipe s'blihet në pazar,
në dyqan ka kohë që s'e kam ndjerë...

Iken nga dyqani burra e gra
Unë edhe pocari tjetër skishte
Vazo tunde detin Marmara
Vazo dhe pocari shqip po fliste...


Ky tekst u dërgua nga  gressa   leutrimi
Më Shumë...
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019