Më mbaj mend (për 1 muaj)


Ritfolk - Deshire Dhe Heshtje  Lyrics


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.5 / Votuan:  8

Teksti:

Altin Goci

Orkestrimi:

Edison Miso

Pjesëmarrëse në

Festivali i 33-të në RTSH

Komente

Asnjë Koment

01/12/1994

1994-11-30T23:00:00+00:00Tej dritareve është ngrohtë
njerëz janë ulur në tavolina
qyteti nis e del prej vetes
në rrugë bredhin klube e makina

Nuk është e thënë të jem krejt i vetëm
s'është e thënë të jem as vet' i dytë
me miq të rastit po më mbushet nata
një vënd do gjej ku të çlodh sytë

Kam ftohtë e s'të shoh pranë
mendoj, mendoj se si
avujt e ngrohtë të frymës sime
si zogj të bardhë e të verbuar
mbërrijnë tek ti.

Në ëndërr vijnë dhe qetë këndojnë
e unë, me sytë pak mbyllur rri
kokën ngre lart, dëgjoj ngadalë
këngën e hënës të brishtë si zanë
që solle ti…

E di pse hesht hija ime
e di që lotët s'flasin kurrë
prandaj dëgjoji dhe fjalët e mia
në heshtje këndojnë dhe ata si unë

Pas pak ngadalë do të iki
që lotët të shkoj ti fshij diku
këtu pranë, mbase atje larg
pas pak ngadalë do kthehem unë

Kam ftohtë e s'të shoh pranë
mendoj, mendoj se si
avujt e ngrohtë të frymës sime
si zogj të bardhë e të verbuar
mbërrijnë tek ti.

Në ëndërr vijnë e qetë këndojnë
e unë, me sytë pak mbyllur rri
kokën ngre lart, dëgjoj ngadalë
këngën e hënës të brishtë si zanë
që solle ti…

Akordet:

Am G
Tej dritares është ngrohtë
Am Em
njerëz janë ulur në tavolina
Am C
qyteti nis e del prej vetes
G Am
në rrugë bredhin klube e makina

Am G
Nuk është e thënë të jem krejt i vetëm
Am Em
s’është e thënë të jem as vet’ i dytë
Am C
me miq të rastit po më mbushët nata
G Am
një vënd do gjej ku të çlodh sytë

(refren)
Am G
Kam ftohtë e s’të shoh pranë
Am
mendoj, mendoj se si
C
avujt e ngrohtë të frymës sime
G
si zogj të bardhë e të vërbuar
Am Em
mbërrijnë tek ti.

Am G
Në ëndërr vijnë e qetë këndojnë
Am
e unë, me syte pak mbyllur rri
C
kokën ngre lart, dëgjoj ngadalë
G
këngën e hënës të brishtë si zanë
Am Em
që solle ti…
————–

Am G
E di pse hesht hija ime
Am Em
e di që lotët s’flasin kurrë
Am C
prandaj dëgjoji dhe fjalët e mia
G Am
në heshtje këndojnë dhe ata si unë

Am G
Pas pak ngadalë do të iki
Am Em
që lotët të shkoj ti fshij diku
Am C
këtu pranë, mbase atje larg
G Am
pas pak ngadalë do kthehem unë

(refreni)

Am G
Kam ftohtë e s’të shoh pranë
Am
mendoj, mendoj se si
C
avujt e ngrohtë të frymës sime
G
si zogj të bardhë e të vërbuar
Am Em
mbërrijnë tek ti.

Am G
Në ëndërr vijnë e qetë këndojnë
Am
e unë, me syte pak mbyllur rri
C
kokën ngre lart, dëgjoj ngadalë
G
këngën e hënës të brishtë si zanë
Am Em
që solle ti…


Më Shumë Këngë Nga Ritfolk:

Më Shumë...


Komente mbi këtë këngë


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet