Më mbaj mend (për 1 muaj)

Selami Kolonja - Pocari Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.4 / Votuan:  44

Vajta në Stamboll
të bëj pazar
dhe për kujtim të blej një vazo balte,
- Paqe dhe selam, ustah poçar
dhe vazon më të mirë
per mua ku e pate.

Vazoja nga dora seç më ra
dhe m'u bë njëzet e pesë copë
m'erdhi rrotull deti Marmara
dhe dyqani turk m'u hap si gropë...

Pa me shau poçari rëndë turqisht,
unë e shava shqip dhe ment i lashë
për çudi, poçari nuk u ligsht
veç dy pika lot në sy i pashë.

Mos u çmend ky turk, ky musliman,
unë e shaj e ai me duar në qafë
vazo tjetër mori në dyqan
dhe më tha: Më shaj, për besë, prapë.

Psherëtiu, si unë, tha, jam shqiptar
shqip vëlla ti shamë edhe një herë,
fjala shqipe s'blihet në pazar,
në dyqan ka kohë që s'e kam ndjerë...

Vazoja nga dora seç më ra
dhe m'u bë njëzet e pesë copë
m'erdhi rrotull deti Marmara
dhe dyqani turk m'u hap si gropë...

Pa me shau poçari rëndë turqisht,
unë e shava shqip dhe ment i lashë
për çudi, poçari nuk u ligsht
veç dy pika lot në sy i pashë.

Mos u çmend ky turk, ky musliman,
unë e shaj e ai me duar në qafë
vazo tjetër mori në dyqan
dhe më tha: Më shaj, për besë, prapë.

Psherëtiu, si unë, tha, jam shqiptar
shqip vëlla ti shamë edhe një herë,
fjala shqipe s'blihet në pazar,
në dyqan ka kohë që s'e kam ndjerë...


Ky tekst u dërgua nga Eta

Selami Kolonja - Pocari
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Pocari".
3. Video është e këngës "Pocari", por nuk këndohet nga Selami Kolonja.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Selami Kolonja:


Komente 0