Gjokë Beci
Gjokë Beci

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1939-2014)

  • Ndërroi jetë më:
  • 14-02-2014
  • Vendlindja:
  • ZajsBiografia

BIOGRAFIA: Gjokë Beci është një autor këngësh i njohur. Në nderim të figurës së poetit Gjokë Beci janë zhvilluar homazhe ku morën pjesë të aferm, miq, kolegë, njerëz të medias e dashamirës të letërsisë. Gjoke Beci u nda nga jeta në moshën 75-vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë. Ai është i njohur kryesisht si autor i teksteve të këngëve të muzikës së lehtë dhe atyre të muzikes popullore. Nder kenget me te njohura me tekst te Gjok Becit jane: “Rrjedh ne kenge e ligjerime" kenduar nga Vace Zela...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 4